WHERE IS MY MIND !?!!

I.Hens (count)?)

Para kur chodzi po terrarium i wydziobuje rozrzucone ziarno. Powierzchnia po której chodzą "uzbrojona" jest w czujniki (mikrofony kontaktowe lub czujniki nacisku). Każdemu uderzeniu dzioba towarzyszy krótki dźwięk (elektroniczne "beepy" oraz pizzicato instrumentów smyczkowych) – słyszę więc punktualistyczną warstwę krótkich, ostrych brzmień generowanych aleatorycznie. Równocześnie na ekranie komputera odbywają się operacje matematyczne, np. każde uderzenie dzioba dodaje kolejną cyfrę do ciągu dodawanych liczb. Kury liczą? Jedynie ja (człowiek) mogę podsumować wynik (naciskając którykolwiek z klawiszy komputera). Gdy to robię (ja, lub którykolwiek ze zwiedzających), na ekranie pojawia się wynik, rozlega się dźwięk.

Zwiedzając poznańską Palmiarnię nie mogłem uwolnić się od pewnej intuicji, którą można by wyrazić w ten sposób:
zadawanie pytań nie jest tylko kaprysem człowieka. Każdy przejaw życia, każde stworzenie, każda cząstka natury pragnie zrozumieć, znaleźć odpowiedź, sens, poznać wynik. Wyobrażam sobie na przykład liczące kury, pytające ryby czy modlące się rośliny. Wyorażam sobie, że jakoś intuicyjnie również szukają odpowiedzi. Co więcej, domagają się odpowiedzi ode mnie. Czuję się wydelegowany do zrozumienia...
Inspiracją dla powstania tryptyku jest również kilka wersów z piosenki Pixies: Where is my mind ?

Technologia: Max/MSP (laptop + karta muzyczna), Arduino (czujniki nacisku) lub mikrofony kontaktowe, instalacja stereofoniczna (dwa głośniki).

Tryptyk powstał na zamówienie Malta Festival 2013. Premiera wszystkich trzech instalacji, w tym "Kury (liczą?)" miała miejsce w Starej Rzeźni w Poznaniu (24-29.06.2013).